Ambientian Visa Ropponen ja Elenian kunnossapidon projektikoordinaattorin Jani Lehtimäki puhuivat Energia 2024 tapahtumassa siitä, miten sähköverkon kunnossapitoprosessi modernisoituu. Perinteisesti kunnossapitoa on toteutettu fyysisillä käynneillä, mutta Elli-liitepankin ansiosta käyntikerrat komponenteilla voidaan puolittaa kun kuvadata saadaan laajassa skaalassa käyttöön.
Mikäli et päässyt kuuntelemaan esitystä itse tapahtumassa tai haluat katsoa sen uudelleen, löydät puheenvuoron tallenteen alta.
Lue myös miten mobiilipeli ja kuvantunnistus auttavat pitämään huolta Elenian sähköverkosta. Kun sähköasentajalla on mahdollisuus saada kuvamateriaalia korjauskohteesta, käy itse työ helpommin ja nopeammin. Ja kun kuvia saadaan noin 30 000 kappaletta, on automaattinen kuvantunnistus keskeinen apuväline.
Tilaa sisältömme
Haluatko sisältömme sähköpostiisi? Meillä on tarjolla muun muassa tietoa palvelunhallinnasta ja asiakaskokemuksen kehittämisestä
Lisää aiheeseen liittyvää
Uratarinat
Kokemuksia fullstack-harjoittelusta Ambientialla: “Talon koodaustavoille oppii äkkiä”
Harjoittelujakso Ambientialla vei Kasperi Järven junioridevaajan saappaisiin. Kysyimme, miten uusi ura on lähtenyt käyntiin – ja Kasperi vastasi.
Lue lisää
Julkaistu 16.8.2022 | Päivitetty 12.10.2023
Ajankohtaista
Mitä pitää ottaa huomioon tekoälyprojektissa? Case: hintaoptimointi
Kaikki toimialat voivat hyötyä tekoälystä monin eri tavoin. Enää ei ole kysymys siitä, käytetäänkö tekoälyä vai ei, vaan miten ja milloin sitä käytetään.
Lue lisää
Julkaistu 10.2.2022 | Päivitetty 18.8.2025

Meri- ja veneteollisuus